Co to jest pozycjonowanie?
Pozycjonowanie w największym u - 1959"> Edupublikacje.pl - Jak zdobyć pierwsze miejsce w wyszukiwarce?


Korzystanie z serwisów było możliwe to było dzięki środkom pomocowym pochodzącym z Unii Europejskiej


Częściowa realizacja projektu inwestycyjnego sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007 - 2013

Publikacja

Więcej o Publikacji

Jak zdobyć pierwsze miejsce w wyszukiwarce?

Co to jest pozycjonowanie?
Pozycjonowanie w największym uproszczeniu to nic innego, jak umieszczenie witryny na jak najwyższej pozycji na liście wyników wyszukiwania w wyszukiwarce poprzez odpowiednią budowę całego serwisu, opisy stron www, właściwie redagowane treści, rozpropagowanie linków do naszego serwisu, wpisy w katalogach branżowych, firmowych i internetowych. Generalnie serwis ma być tworzony i opisany tak, aby rozumiały go wyszukiwarki (roboty indeksujące). To oczywiście definicja mocno okrojona, ale na początek zupełnie wystarczająca. Pamiętajmy jednak zawsze, że serwis tworzymy dla ludzi. Dla użytkowników, przyszłych klientów i partnerów firmy. Pozycjonowanie nie może wpływać na zmniejszenie jego użyteczności! Do takiego serwisu nikt nie będzie chciał wrócić.

W im większej liczbie wyszukiwarek uda się osiągnąć wyższe wyniki, tym lepiej - więcej użytkowników odwiedzi nasze strony. Aktualnie w Polsce liczy się 5 silników wyszukiwawczych: Google, MSN, NetSprint, Szukacz, Yahoo (źródło ranking.pl). Całe szczęście algorytmy tych wyszukiwarek są w miarę podobne i najczęściej uzyskanie wysokich pozycji w jednej z nich skutkuje podobnym efektem w pozostałych (w długim horyzoncie czasowym).

Jak zacząć?
Pozycjonowanie to złożony proces składający się z kilku etapów. Pierwszym etapem pozycjonowania jest optymalizacja kodu html całego serwisu - stworzenie odpowiednich tzw. meta tagów, czyli niewidocznych dla oczu internauty sekcji strony, które są ważne dla wyszukiwarek. Sekcje te to tytuł strony (title), opis serwisu (meta description) i słowa kluczowe (meta keywords), po których uznajemy, że nasza oferta powinna być wyszukiwana. Meta tagi powinny odzwierciedlać istotę naszej działalności, ale nie powinny być zbyt ogólnikowe. Czym dokładniej tym lepiej. W celu dobrania odpowiednich tagów stron radzę spojrzeć na to z punktu widzenia użytkownika. Co przeciętny Internauta wpisuje w okienko wyszukiwarki, aby znaleźć nasze produkty? Zróbmy sobie listę takich słów i fraz i starajmy się jak najlepiej wykorzystać je w meta tagach. Co ważne, każda podstrona powinna mieć inny tytuł i inne tagi – adekwatne do prezentowanych na niej treści. Choć uważa się, że tagi keywords i description straciły na znaczeniu, to nie zaszkodzi ich podać.

Drugi etap to modernizacja poprawności kodu strony, opisu grafik i zdjęć, tworzenie prostych adresów URL wszystkich podstron, przygotowanie nawigacji i mapy strony. Przyjrzyjmy się jeszcze zawartości naszego serwisu. Chodzi tu o treść oferty. Zadbajmy, aby w niej znalazły się nasze słowa klucze w postaci najczęściej wpisywanej przez szukających naszej oferty do wyszukiwarek. Pamiętajmy złotą zasadę – content is the king. To treść serwisu decyduje jego atrakcyjności, popularności, konkurencyjności. Zadbajmy o odnośniki do innych naszych podstron. Odnośnikami muszą być nasze słowa kluczowe.

Ostatni etap to zgłoszenie serwisu do indeksacji przez najważniejsze wyszukiwarki. Serwis firmowy powinniśmy także zarejestrować w katalogach stron portali oraz w katalogach branżowych. Dalej staramy się nawiązać współpracę z innymi bardzo popularnymi serwisami w celu umieszczenia linków do naszej witryny. Powiększmy liczbę odnośników na stronach naszych partnerów, kontrahentów, odbiorców czy klientów. Warto w tym miejscu wspomnieć o różnicy między wyszukiwarkami a katalogami. Zasadnicza różnica polega na tym, że zgłaszając stronę do wyszukiwarki podajemy jej adres URL. Po pewnym czasie robot indeksujący wyszukiwarki odwiedza nasz serwis i zbiera wszystkie dane z kodów źródłowych. Po ich przeanalizowaniu dane zostają zintegrowane z danymi już istniejącymi w bazie wyszukiwarki i pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Może to trwać nawet do kilku tygodni. Jeśli chodzi o katalogi to najczęściej sami podajemy tam tytuł i krótki opis naszego serwisu, branżę i adres URL. Po kilkunastu godzinach wpis jest już prezentowany na stronach danego katalogu. Zaznaczam - teksty w tym przypadku tworzymy sami. W przypadku wyszukiwarek są on głównie uzależnione od meta tagów serwisu i treści zawartych na podstronach.

Na koniec pozostaje jeszcze monitorowanie naszych działań optymalizacyjnych w statystykach odwiedzin. Sprawdzamy jak często Internauci trafiają do nas z wyszukiwarek i katalogów i jakich słów kluczowych używają. Analizujemy także pozycję naszego serwisu w wyszukiwarkach po danych słowach kluczowych. Działania te pozwolą na podjęcie drobnych zmian i modernizacji kodu, czy zawartości strony.

Jest jeszcze ważny aspekt, od którego należałoby w zasadzie rozpocząć. Chodzi o prostą nazwę domeny, która odgrywa ogromną rolę w pozycjonowaniu oraz w zapamiętywaniu przez internautę. Jeśli prowadzimy firmę to domena powinna być związana z jej nazwą lub produktem. Jeśli jest to serwis branżowy, czy hobbystyczny to ważne by nazwa adresu kojarzyła się z ściśle tematyką, a już najlepiej by zawierała słowo/słowa kluczowe.

Od czego zależy pozycja serwisu na liście wyników?
Dla przykładu NetSprint bierze pod uwagę w sumie około 100 czynników, które wpływają na pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Najogólniej patrzymy na obiektywną wartość serwisu (wyznaczają ją m.in. popularność serwisu, analiza linków prowadzących do serwisu, jego charakter, czas istnienia w sieci oraz wiele innych czynników) oraz wartość poszczególnych dokumentów w kontekście konkretnego zapytania użytkownika. Na drugi czynnik wpływają głównie występowanie poszukiwanej przez użytkownika frazy w części dokumentu, która będzie dla niego widoczna, ale również np. treść linków zewnętrznych.

Mimo, że każda wyszukiwarka działa na trochę innych zasadach to można generalnie przyjąć, że wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania mają następujące elementy:

• adres domeny,
• tytuł strony,
• dalsza część adresu URL np. .pl/rankingi/ranking.html,
• słowa kluczowe np. ,
• słowa ograniczone nagłówkami h np. < h1 > słowo1 < /h1 >,

• słowa w treści strony,
• liczba odnośników prowadzących na naszą stronę,
• jakość odnośników prowadzących na naszą stronę,
• popularność serwisu,
• czas istnienia na rynku,
• tagi alt w opisach obrazków.

 

Korzyści
Pozycjonowaniem serwisu www możemy osiągnąć np.:

• wzrost oglądalności witryny, co powinno przełożyć się na wzrost sprzedaży;
• wzrost świadomości marki;
• stworzenie pozytywnego wizerunku;
• zwiększenie częstotliwości zakupów;
• wzrost zysków ze sprzedaży miejsca reklamowego (dla witryn korzystających z reklamy konteksowej);
• zmniejszenie kosztów na inne formy reklamy;
• odciążenie działu Help Desk dzięki dobrze stworzonej sekcji FAQ – najczęściej zadawanych pytań;
• uzyskanie przewagi nad konkurencją, która zajmuje niższe pozycje bądź nie promuje się w internecie.

Wysoka pozycja w wyszukiwarkach jest najskuteczniejszą formą internetowej promocji. To w pewnym sensie taka darmowa reklama. Promocja strony polega głównie na zwiększeniu liczby odwiedzin i zainteresowaniu kolejnych odbiorców naszym produktem czy usługą. Ponieważ internauci są statystycznie lepiej wykształceni i mają wyższe dochody niż średnia krajowa, to są lepszymi klientami niż pozostali. Z wyszukiwarek korzystają ludzie już częściowo zainteresowani daną grupą produktów. Oni dobrze wiedzą, jakich informacji szukają. Dlatego też pozycjonowanie to wyśmienity sposób na dotarcie do naszych „bardzo potencjalnych” klientów. To okno na świat, dzięki, któremu pozyskujemy nowych klientów i komunikujemy się z obecnymi.


Już był w ogródku …
Po zakończeniu tych wszystkich etapów chcielibyśmy zobaczyć konkretne efekty. Tu spotka nas niemiła niespodzianka. Na ostateczne rezultaty będziemy musieli poczekać. I nie chodzi tu o kilka dni, czy tygodni. Pozycjonowanie to proces długotrwały i ciągły. Pierwsze symptomy pozycjonowania ujrzymy dopiero po kilku miesiącach, a znaczące zmiany nawet po roku czy kilku latach. Pozycja powinna stopniowo rosnąć. Już wejście do TOP 10 na kilka słów kluczowych możemy uznać za pierwszy sukces.

Warto jeszcze wspomnieć, że są słowa i słowa. Mam tu namyśli pozycjonowanie serwisów na popularne słowa i na słowa niszowe. Tam gdzie jest duża konkurencja to trzeba więcej czasu, wysiłku, aby uzyskać właściwy efekt. Konkurencja nie śpi. Przy mniej popularnych słowach kluczowych nie będzie aż takich problemów.

Galeria

Załącznik

Słowa kluczowe

SEO, pozycjonowanie, wyniki wyszukiwania, wyszukiwarka, ranking serwisów, page rankInformacje o nas

Serwisy

Polecane

Zakupy

Pomoc